Przejdź do treści

[25-09-2023] „Multisensoryka – wzrok, dotyk, smak i powonienie” w Miasteczku Galicyjskim.

  • Opublikowano

W niedzielę, 24 września w oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu – Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu – podczas wydarzenia „Multisensoryka – wzrok, dotyk, smak i powonienie” w Miasteczku Galicyjskim, realizowanego w ramach projektu „GALICYJSKI FESTIWAL ZMYSŁÓW – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu” nie brakowało atrakcji, których można było doświadczyć zmysłami wzroku, smaku, dotyku i powonienia.

Były pokazy rzemiosł: garncarstwa, tkactwa, szewstwa, oraz zielarstwa. Podczas Jarmarku rękodzieła i produktów regionalnych koła gospodyń wiejskich serwowały tradycyjne specjały kuchni regionalnej. Odbył się także Konkurs kulinarny „Kociołek Galicyjski” i multisensoryczne pokazy artystyczne “Artystyczny Galimatias”. Prezentowane były również scenki rodzajowe w wykonaniu Teatru TRIP.

W trakcie gotowania z KGW z Miłkowej była okazja ugotować i posmakować barszczu na serwatce oraz zupy fasolowej ze śliwką.

Wystąpił Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki – „Zagroj mi muzyckło”.

W jury konkursu “Kociołek Galicyjski” zasiadał znany i ceniony w Polsce kucharz Jasiek Kuroń – autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej, który uświetnił wydarzenie autorskim pokazem przygotowania tradycyjnej potrawy z regionu dawnej Galicji.

***

Wydarzenie realizowane było w ramach projektu „Galicyjski Festiwal Zmysłów – sensualne doświadczanie przestrzeni kultury i dziedzictwa regionu”. W ramach projektu odbędzie się także cykl warsztatów: garncarskich, malowania na szkle, wyrobu mydełek z wosku pszczelego oraz kulinarne.

Partnerami projektu są:

  • Środowiskowy Dom Samopomocy w Nowym Sączu
  • Zespół Szkół nr 5 Specjalnych w Nowym Sączu
  • Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Fot. Piotr Droździk

{phocagallery view=category|categoryid=489|limitstart=0|limitcount=0}

 

logo ministerstwa kultury e0dfdd1fcbcd63a0531cfcaeb113ac5f

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

kultura dostepna