Przejdź do treści

[11-03-2024] Sądecki Dzień Mózgu 2024 – ogólnopolski ekspert i warsztaty dla osób z demencją.

  • Opublikowano

Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” już po raz trzeci zaprasza na Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem wydarzenie odbędzie się, dzięki dotacji w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i współpracy z Akademią Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Organizatorzy zaprosili m.in. Joannę Tokarską ogólnopolską ekspertkę znaną w sieci jako Fizjopozytywna. W ramach wydarzenia odbędą się też warsztaty dla osób z demencją.

Włączamy się w Europejski Dzień Mózgu i głośno mówimy o demencji
Obecnie na świecie ponad 55 mln osób żyje z otępieniem, a do 2050 r. będzie takich osób aż 139 mln. Co roku rozpoznaje się 10 mln przypadków, co oznacza, że co 3 sekundy ktoś na świecie rozpoczyna długą i trudną drogę z chorobą. Szacuje się, że ponad połowa lekarzy (62%) błędnie uważa, że demencja jest częścią normalnego starzenia się. 1/3 opiekunów nie chce ujawniać diagnozy swojego bliskiego, ukrywa ją i wstydzi się, że opiekuje się chorym. A ponad połowa opiekunów przyznaje, że ich zdrowie ucierpiało z powodu długotrwałej i wymagającej opieki. Europejski Dzień Mózgu to okazja, aby głośno mówić o wyzwaniach związanych z problemem demencji oraz profilaktyce. Wiedza o chorobie, jej przyczynach i sposobach opieki to pierwszy krok do lepszego radzenia sobie i wspierania chorych oraz ich rodzinnych opiekunów. W naszym kraju ta wiedza jest nadal niewystarczająca, a brak kompleksowego systemu opieki nad tą szczególną grupą osób jest ogromnym wyzwaniem.
W tym roku Europejski Dzień Mózgu wypada w poniedziałek 18 marca. Wokół tego dnia zainicjowano Tydzień Wiedzy o Mózgu, który trwa od 11 do 17 marca. Z tej okazji, już po raz trzeci w historii nasza Fundacja organizuje Sądecki Dzień Mózgu. Tym razem zorganizowaliśmy też wydarzenia dla osób z demencją a kulminacyjna konferencja, prowadzona przez ekspertki fizjoterapii – Joannę Tokarską i Martę Grzegorczyk odbędzie się pod hasłem „Fizjopozytwnie o demencji” – wyjaśnia Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera”.

„Fizjopozytwnie o demencji” – bezpłatna konferencja dla mieszkańców Nowego Sącza i okolic Konferencja, którą poprowadzą fizjoterapeutki Joanna Tokarska i Marta Grzegorczyk, składa się z wykładów i ćwiczeń dotyczących opieki nad osobami z demencją oraz profilaktyki chorób otępiennych. W to wydarzenie wprowadzą uczestników Ewa Klag, prezes Fundacji „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” oraz przedstawiciel Akademii Nauk Stosowanych. Całość zakończy się sesją pytań i odpowiedzi. Konferencja odbędzie się 16 marca w godzinach 9.45 – 14.30 na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu (wejście od ulicy Ogrodowej). Będzie jej towarzyszyć kilka dodatkowych wydarzeń dostępnych już od godziny 9.00:

  • wystawa prac wykonanych przez osoby z demencją,
  • szkolenie „Pierwsza pomoc dla osób z demencją” (zapisy na stoisku, czas trwania: 45 minut, grupy 10. osobowe)
  • analiza składu ciała,
  • bezpłatny bufet kawowy,
  • stoisko Oriflame.

Poniżej przedstawiamy też szczegółowe zagadnienia, które zostaną omówione i przećwiczone podczas konferencji. Rejestracja tylko na miejscu w dniu wydarzenia od godz. 9.00.

Wykład

  • Jak współpracować z chorym z demencją?
  • Ćwiczenia w demencji
  • Ćwiczenia dla mózgu – czy istnieje takie pojęcie?
  • Jak przygotować osobę żyjącą z demencją do ćwiczeń?
  • Jak projektować trening dla osób z demencją?
  • Czy choroby mózgu będą dotyczyć nas bardziej ze względu na duży procent osób pracujących cały dzień przed komputerem? Czy taka praca siedząca wpływa negatywnie na nasz mózg?
  • Jak radzić sobie ze spastyką?
  • Pozycjonowanie
  • Transfery
  • Opiekunowie poprzez obciążenie w opiece również narażeni są na rozwój demencji
  • Profilaktyka demencji

Warsztaty praktyczne

  • Przykładowe formy ćwiczeń na krzesłach
  • Relaksacja, gimnastyka umysłu

Wydarzenia kulturalne dla osób z demencją
Sądecki Dzień Mózgu 2024 to część projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Kwota dotacji 12 000,00 euro.
Dzięki temu wsparciu Fundacja „Tu i Teraz. Oswajamy Alzheimera” zrealizowała m.in. badanie dotyczące organizacji wydarzeń włączających osoby z demencją. Sformułowane wytyczne zostaną zweryfikowane podczas muzykoterapii i arteterapii dla osób z demencją i ich rodzin, które zostały zaplanowane jako wydarzenia dodatkowe tegorocznego Sądeckiego Dnia Mózgu.
Muzykoterapię zaplanowano na 13 marca. To wydarzenie zamknięte dla podopiecznych domu seniora „Pogodne Dni” oraz ich rodzin.

Współorganizatorem Sądeckiego Dnia Mózgu 2024 jest Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Głównym partnerem Małopolskie Centrum Kultury Sokół, a partnerem merytorycznym związek Alzheimer Polska. Patronat medialny objęły natomiast dwie instytucje: Dobry Tygodnik Sądecki oraz Radio RDN Nowy Sącz.