Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził w dniu 6 czerwca b.r. Jubileusz 20-lecia istnienia .
O randze sądeckiej organizacji wyraźnie świadczyli reprezentanci najwyższych urzędów państwowych, samorządowych oraz instytucji z ministrą Marzeną Okła-Drewnowicz na czele. Kieruje ona nowym samodzielnym resortem ds. polityki senioralnej i jak stwierdziła „przyjechała się uczyć od najlepszych”. Województwo reprezentowała: wicewojewoda Elżbieta Achinger, powiat nowosądecki: Marek Pławiak – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Michał Nowak – Członek Zarządu, miasto Nowy Sącz: prezydent Ludomir Handzel z zastępcą Magdaleną Majką oraz przewodniczącym Rady Miasta Nowego Sącza Krzysztofem Głucem.
Wśród gości obecnych na wydarzeniu byli także przedstawiciele świata nauki, kultury i polityki, dyrektorzy instytucji współpracujących z SUTW, liczne reprezentacje uniwersytetów trzeciego wieku z różnych miast Polski oraz innych organizacji pozarządowych.
Galę poprowadzili panowie Daniel Jachimowicz oraz Wojciech Molendowicz. Otwarli uroczystość, witając „swoich” i przyjezdnych, po czym zaproszono zebranych do obejrzenia prezentacji multimedialnej „20 lat SUTW”. Była świetnym wprowadzeniem do wystąpienia prezes Wiesławy Borczyk, która przybliżyła szczegóły wydarzeń utrwalonych w pokazie. Wyraźnie wzruszona, ciepło i serdecznie opowiedziała o ludziach, z którymi zakładała i uruchomiła Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Przypomniała, jakie zajęcia i działania udało się zorganizować w ramach zajęć dla słuchaczy, których liczba w ciągu 20 lat zamknęła się w sumie 10 tysięcy. Wspomniała o znaczeniu dla uruchomienia polityki senioralnej w Polsce powołania Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uzyskanie zgody na organizację przez 10 lat Forum Trzeciego Wieku w ramach międzynarodowej konferencji Forum Ekonomiczne, spotkanie z premierem Tuskiem w Szczawnicy. Wyrazy wdzięczności kierowała do tych, którzy udostępniali lokale na sekretariat i zajęcia i pomagali w ich realizacji. Sporo uwagi poświęciła słuchaczom – wolontariuszom, prowadzącym zajęcia dla koleżeństwa. Zwróciła uwagę na ogromną rolę pracujących na rzecz seniorów młodych ludzi skupionych wokół uniwersytetu.
Kolejnym punktem uroczystości były wystąpienia gości. Padły liczne słowa podziwu dla energii, pomysłowości i oddania pracy na rzecz seniorów przez prezes Wiesławę Borczyk. Występowali wszyscy ww. wręczając upominki i listy gratulacyjne. W imieniu władz samorządu województwa małopolskiego platynowy medal Polonia Minor wręczyła dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie Wioletta Wilimska, podkreślając rolę nagrodzonej w utrwalaniu samorządności.
Rada Miasta Nowy Sącz, o czym poinformował Przewodniczący Rady Miasta Nowego Sącza Krzysztof Głuc, przyznała zasłużonej działaczce Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowy Sącz. Wręczeniu odznaczenia towarzyszyli prezydent i wiceprezydent. Oboje w swoich wystąpieniach podkreślili, jak ogromnym dobrem dla miasta, jego promocji w kraju i świecie są działania pani Wiesławy Borczyk.
W długiej kolejce do życzeń ustawili się przedstawiciele wszystkich urzędów i instytucji: Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna, Zakład Ubezpieczeń Społecznych O/Nowy Sącz, Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiej, Fundacja Bratnia Dusza i inni…. O wdzięczności mówili przedstawiciele miast i uniwersytetów, które korzystały z pomocy i rad pani Wiesławy: Wieliczka, Łącko, Jasło, Dąbrowa Tarnowska, Rabka, Maków Podhalański, Nowy Targ, Krynica, Politechnika Łódzka, UTW UJ, Zakopane. Ostatnim akcentem były podziękowania złożone w imieniu społeczności SUTW przez Marię Baran i Marka Ryglewicza.
Ogłoszenie wyników konkursu literackiego 20 lat SUTW było ważnym elementem uroczystości. Przewodnicząca Jury Małgorzata Szewczuk podała wyniki konkursu, w którym wzięło udział 12 osób. I miejsce przyznano Elżbiecie Pachoń, II – Rozalii Kulasik, III – Barbarze Gieroń oraz Krystynie Nosal. Elżbieta Pachoń w podziękowanie wplotła słowa, które bardzo poruszyły obecnych Starzejemy się, przybywa nam zmarszczek, słabniemy. Ale nasze serce zmarszczek nie ma! (Ministra Okła-Drewnowicz obiecała powiesić te zdania jak motto w swoim warszawskim gabinecie.) W dalszym ciągu nagradzanych znaleźli się; członkowie Zespołu Redakcyjnego „Biuletynu”, Zespołu teatralnego „Gwiazdeczki”, fotografowie, przewodnicy wycieczek.
Zaproszenie na występ zespołu „Gwiazdeczki” był ostatnim punktem programu przed tortem, który wwieziono na salę z płonącymi fajerwerkami. Szampan, kawa, kanapki i sałatka nastrajały do wymiany refleksji. Nikt nie miał uwag krytycznych cokolwiek stawało się tematem. Udała nam się ta gala!
TEKST: IRENA CEPIELIK