O projekcie

Projekt „Seniorzy –edukacja-akcja dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i polityki Społecznej
w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2010.

Okres realizacji 01.04.2015 do 31.12.2015 r.

Projekt zakłada przeprowadzenie następujących działań:

NEWSLETTER zostanie opracowanych i wydanych łącznie 3 wydania newslettera, każdy liczący 4 strony zawierające informacje, artykuły, komentarze, porady a także przykłady dobrych praktyk.

ZAJĘCIA EDUKACYJNO- AKTYWIZUJĄCE

1.Wykłady (5 spotkań x 2 godz.) będą prowadzone przez specjalistów, pracowników uczelni wyższych, w zdecydowanej większości będą to osoby z tytułami naukowymi. Zakłada się, iż w każdym wykładzie weźmie udział ok. 50 - 90 osób. Wykłady umożliwią słuchaczom pogłębianie wiedzy dotyczącej interesujących ich zagadnień oraz wymianę poglądów z wykładowcami. Będą to wykłady poruszające aktualne społeczne, tematy związane z kulturą, bezpieczeństwem, geograficzne i przyrodnicze. Podczas wykładów wykorzystane zostaną aktywne i nowoczesne formy przekazu – prezentacje multimedialne.

2.Zajęcia na basenie (2 grupy x 15 godz.) po 60 - tym roku życia, ciało z każdym dniem coraz bardziej traci swoją odporność i wydajność fizyczną, dlatego seniorzy powinni dbać o to, aby pomagać mu w skutecznej regeneracji i sprawiać, by własne ciało nie przeszkadzało, zarówno, jeśli chodzi o nadmierną wagę jak i o wszelkie rodzaju problemy z kręgosłupem, stawami, bólami przy wstawaniu czy chodzeniu.
3.Zajęcia gimnastyczne na sali (2 grupy x 12 godz) zadaniem gimnastyki w wieku starszym jest podnoszenie stanu zdrowia, zachowanie sprawności fizycznej i ogólnej aktywności życiowej oraz wyhamowywanie procesów inwolucyjnych. Racjonalne stosowanie ćwiczeń fizycznych w wieku starszym skutecznie przeciwdziała procesom starzenia się oraz umożliwia podtrzymywanie sprawności ruchowej, tak niezbędnej w wieku podeszłym w życiu codziennym, co także wywiera korzystny wpływ na sferę psychiczną. Ćwiczenia zostaną dostosowane do potrzeb osób 60 +
4.Warsztaty z farmaceutą (1 grupa x 10 godz) adaniem warsztatów jest podnoszenie świadomości w zakresie stosowania leków. Leczenie farmakologiczne dla osób wieku podeszłym powinno być prowadzone racjonalnie i rozsądnie. Farmaceuta ma znaczący wpływ na proces leczenia pacjenta geriatrycznego. Oprócz wydawania leków, współpracuje on z lekarzem i udziela porad pacjentom. Ludzie starsi to główni konsumenci leków, opinia farmaceuty jest dla nich szczególnie ważna. Istotne jest, aby farmaceuta znał farmakokinetykę i farmakodynamikę leków u ludzi starszych. Powinien także znać niepożądane działania leków i interakcje.
5.Nordic walking (1 grupa x 16 godz.) można uprawiać praktycznie wszędzie, stanowi to idealne rozwiązanie dla seniora, który chce być aktywny. Podstawowe zalety, które na to wpływają to: nie obciąża zbyt mocno organizmu podczas marszu, odciąża stawy człowieka, wpływa na poprawienie wydolności człowieka, poprawia krążenie krwi. Nordic Walking pozwala chodzić w swoim tempie, co znacząco wpływa na akceptację tej formy ruchu wśród osób starszych.
6.Zajęcia „zdrowy kręgosłup” (1 grupa x 16 godz.) zajęcia te mają na celu wzmocnienie tych partii mięśniowych, które odpowiadają za prawidłowe jego działanie, a więc: brzuch, pośladki i grzbiet. Poprawiają elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł. Dzięki nim organizm jest lepiej dotleniony i ukrwiony.
7.Warsztaty z kosmetyczką (1 grupa x 16 godz.) zajęcia poprowadzi profesjonalna wizażystka/kosmetyczka. Każda uczestniczka spotkania otrzyma możliwość poznania naturalnych produktów kosmetycznych, sposobu odpowiedniego doboru kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów. Program warsztatu jest całkowicie neutralny, program nie promuje żadnego produktu kosmetycznego, marki, salonu, instytutu ani usługi.
8.Warsztaty decupage (1 grupa x 16 godz.) to technika zdobnicza znana od dawna, w dodatku bardzo prosta. Za jej pomocą można niemal każdy przedmiot w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić. Technika ta polega na efektywnym zdobieniu przedmiotów np. mebli, skrzynek, kasetek, doniczek poprzez wydzieranie elementów papierowych i naklejaniu ich na wybraną powierzchnię. Do zdobienia przedmiotów potrzebne są farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej, lakier pękający, środki konserwujące.
9.Warsztaty ogrodnicze (1 grupa x 14 godz.) podczas nich uczestnicy zgłębią tajniki walki ze szkodnikami, znajdą jadalne rośliny w mieście i nauczą się przesadzać rośliny, poznają sztukę tworzenia ogrodów i ich rodzaje. Seniorzy poznają też zioła i ich właściwości.
10.Warsztaty psychologiczne (2 grupy x 22 godz) okres późnej dorosłości i starości przynosi wiele nowych wyzwań. Utrata zdrowia, witalności czy atrakcyjności, pracy, niekiedy prestiżu zawodowego, samotność, konfrontacja z własną śmiertelnością i odchodzeniem bliskich czy przyjaciół – to najczęściej wymieniane sytuacje krytyczne charakterystyczne dla tego etapu w życiu. Bierność i brak celów życiowych nadających sens życia utrudniają sytuację i powodują, że trudniej jest się nam pogodzić ze zmianami w najbliższym otoczeniu. Tematy warsztatów psychologicznych zostały wybrane z uwzględnieniem potrzeb grupy odbiorców.
11.Warsztaty wokalne (1 grupa x 16 godz.) poprzez naukę śpiewu seniorzy nauczą się pokonywać wstydliwość i nieśmiałość, a osoby uczące się śpiewać również wyrabiają w sobie wrażliwość muzyczną, a poprzez interpretację tekstu nabierają zdolności aktorskich i rozwijają empatię, przyzwyczają się do wystąpień publicznych i osuwają się ze ściąganiem na siebie uwagi innych osób. Ludzki głos przecież naturalny instrument. Uczestnicy zajęć będą uczyć się m.in. emisji głosu, interpretacji piosenki, śpiewania w zespołach wokalnych, śpiewania w różnych stylach muzycznych, poznawać teoretyczne podstawy techniki wokalnej. Zajęcia poprowadzi osoba doświadczona, z wykształceniem muzycznym.

BIULETYN SĄDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU planuje się ze w ramach projektu zostanie przygotowane jeden Biuletynu Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku- nakład 700 egz. Publikacja będzie miały za zadanie promować aktywny styl życia osób powyżej 60 roku życia, a także korzyści płynące z aktywizacji społecznej seniorów. W kwartalniku zostanie zaprezentowana dokumentacja zdjęciowa z przebiegu zajęć, relacje, krótki poradnik dla seniora, wywiady z uczestnikami zajęć Uczestnicy będą mieli okazje wypowiedzenia się w jaki sposób realizacja projektu wpłynęła na m.in. na postrzeganie innych ludzi. Biuletyn będzie bezpłatnie rozdystrybuowany do urzędów największych miast i uniwersytetów trzeciego wieku żeby promować aktywność seniorów .


Dla słuchaczy

Biuletyn SUTW

Polecamy

Należymy do

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW