Aktualności

Projekt zakłada przeprowadzenie działań na rzecz seniorów. Planuje się organizację wydawanie: cyklu 3 newsletterów oraz organizację zajęć edukacyjnych dla mieszkańców subregionu sądeckiego. Proponowane w projekcie zajęcia będą odpowiedzią na potrzeby edukacyjne i rozwijanie zainteresowań seniorów, a także wieloletnie doświadczenia sądeckiego stowarzyszenia. Obecnie stowarzyszenie zrzesza ponad 400 osób dorosłych - osób w wieku emerytalnym, nieaktywnych zawodowo, bezrobotnych, osób powyżej 50 roku życia, mieszkańców powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza. Realizacja niniejszego przedsięwzięcia pozwoli rozszerzyć działalność kształcenia ustawicznego osób starszych poza teren lokalnego działania stowarzyszenia na województwo małopolskie, a poprzez organizację Rajdu i dystrybucje wydawnictw także na całą Polskę.

OPRACOWANIE I DYSTRYBUCJA NEWSLETTERA- w ramach niniejszego działania przewiduje się stworzenie, regularne wydawanie oraz dystrybucję UTW z całej Polski profesjonalnego wydawnictwa w formie newslettera poświęconego różnorodnej tematyce. Newsletter będzie miał charakter informacyjno – edukacyjno – doradczy. Wnioskodawca posiada bazy adresowe utw z całej Polski. Jednakże potrzeba jest także aktualizacja bazy utw. Wnioskodawca zakłada, iż za jego pośrednictwem ponad 400 utw z całej Polski otrzyma newsletter. Będzie on również dostępny na stronie internetowej projektu. Ten nowoczesny i tani sposób komunikacji pozwoli na regularne popularyzowanie i edukowanie liderów utw, promocje uczenia się.

ZAJĘCIA EDUKACYJNO- AKTYWIZUJĄCE:
1.Wykłady – będą prowadzone przez specjalistów, pracowników uczelni wyższych, w zdecydowanej większości będą to osoby z tytułami naukowymi. Zakłada się, iż w każdym wykładzie weźmie udział ok. 50 - 90 osób. Wykłady umożliwią słuchaczom pogłębianie wiedzy dotyczącej interesujących ich zagadnień oraz wymianę poglądów z wykładowcami.
2.Zajęcia na basenie - po 60 - tym roku życia, ciało z każdym dniem coraz bardziej traci swoją odporność i wydajność fizyczną, dlatego seniorzy powinni dbać o to, aby pomagać mu w skutecznej regeneracji i sprawiać, by własne ciało nie przeszkadzało, zarówno, jeśli chodzi o nadmierną wagę jak i o wszelkie rodzaju problemy z kręgosłupem, stawami, bólami przy wstawaniu czy chodzeniu.
3.Zajęcia gimnastyczne na sali - zadaniem gimnastyki w wieku starszym jest podnoszenie stanu zdrowia, zachowanie sprawności fizycznej i ogólnej aktywności życiowej oraz wyhamowywanie procesów inwolucyjnych. Racjonalne stosowanie ćwiczeń fizycznych w wieku starszym skutecznie przeciwdziała procesom starzenia się oraz umożliwia podtrzymywanie sprawności ruchowej, tak niezbędnej w wieku podeszłym w życiu codziennym, co także wywiera korzystny wpływ na sferę psychiczną.
4.Warsztaty z farmaceutą - zadaniem warsztatów jest podnoszenie świadomości w zakresie stosowania leków. Leczenie farmakologiczne dla osób wieku podeszłym powinno być prowadzone racjonalnie i rozsądnie. Farmaceuta ma znaczący wpływ na proces leczenia pacjenta geriatrycznego. Oprócz wydawania leków, współpracuje on z lekarzem i udziela porad pacjentom. Ludzie starsi to główni konsumenci leków, opinia farmaceuty jest dla nich szczególnie ważna.
5.Nordic walking – można uprawiać praktycznie wszędzie, stanowi to idealne rozwiązanie dla seniora, który chce być aktywny. Podstawowe zalety, które na to wpływają to: nie obciąża zbyt mocno organizmu podczas marszu, odciąża stawy człowieka, wpływa na poprawienie wydolności człowieka, poprawia krążenie krwi.
6.Zajęcia „zdrowy kręgosłup” - zajęcia te mają na celu wzmocnienie tych partii mięśniowych, które odpowiadają za prawidłowe jego działanie, a więc: brzuch, pośladki i grzbiet. Poprawiają elastyczność mięśni, ścięgien i więzadeł. Dzięki nim organizm jest lepiej dotleniony i ukrwiony.
7.Warsztaty z kosmetyczką - zajęcia poprowadzi profesjonalna wizażystka/kosmetyczka. Każda uczestniczka spotkania otrzyma możliwość poznania naturalnych produktów kosmetycznych, sposobu odpowiedniego doboru kosmetyków do pielęgnacji ciała i włosów, a także po indywidualnej konsultacji kosmetycznej na własnej twarzy pod okiem wizażystki
8. Warsztaty decupage to technika zdobnicza znana od dawna, w dodatku bardzo prosta. Za jej pomocą można niemal każdy przedmiot w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić. Technika ta polega na efektywnym zdobieniu przedmiotów np. mebli, skrzynek, kasetek, doniczek poprzez wydzieranie elementów papierowych i naklejaniu ich na wybraną powierzchnię. Do zdobienia przedmiotów potrzebne są farby akrylowe, płaskie miękkie pędzle, klej, lakier pękający, środki konserwujące.
9. Warsztaty ogrodnicze, podczas nich uczestnicy zgłębią tajniki walki ze szkodnikami, znajdą jadalne rośliny w mieście i nauczą się przesadzać rośliny, poznają sztukę tworzenia ogrodów i ich rodzaje. Seniorzy poznają też zioła i ich właściwości. W zajęciach weźmie udział min. 10 osób, odbędzie się 20 h zajęć.
10.Warsztaty psychologiczne – okres późnej dorosłości i starości przynosi wiele nowych wyzwań. Utrata zdrowia, witalności czy atrakcyjności, pracy, niekiedy prestiżu zawodowego, samotność, konfrontacja z własną śmiertelnością i odchodzeniem bliskich czy przyjaciół – to najczęściej wymieniane sytuacje krytyczne charakterystyczne dla tego etapu w życiu. Bierność i brak celów życiowych nadających sens życia utrudniają sytuację i powodują, że trudniej jest się nam pogodzić ze zmianami w najbliższym otoczeniu. Tematy warsztatów psychologicznych zostały wybrane z uwzględnieniem potrzeb grupy odbiorców
11.Warsztaty wokalne – poprzez naukę śpiewu seniorzy nauczą się pokonywać wstydliwość i nieśmiałość, a osoby uczące się śpiewać również wyrabiają w sobie wrażliwość muzyczną, a poprzez interpretację tekstu nabierają zdolności aktorskich i rozwijają empatię, przyzwyczają się do wystąpień publicznych i osuwają się ze ściąganiem na siebie uwagi innych osób. Uczestnicy zajęć będą uczyć się m.in. emisji głosu, interpretacji piosenki, śpiewania w zespołach wokalnych, śpiewania w różnych stylach muzycznych, poznawać teoretyczne podstawy techniki wokalnej. Zajęcia poprowadzi osoba doświadczona, z wykształceniem muzycznym.

BIULETYN SĄDECKIEGO UTW
Planuje się ze w ramach projektu zostanie przygotowany Biuletyn Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku- nakład 700 szt.. Publikacja będzie miała za zadanie promować aktywny styl życia osób powyżej 60 roku życia, a także korzyści płynące z aktywizacji społecznej seniorów. W kwartalniku zostanie zaprezentowana dokumentacja zdjęciowa z przebiegu zajęć, relacje, krótki poradnik dla seniora, wywiady z uczestnikami zajęć
.

 

 

Dla słuchaczy

Biuletyn SUTW

Polecamy

Należymy do

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW