Artykuł Seniorki wolontariuszki. Dobre praktyki.

Sądeczanka – wolontariuszka Elżbieta Winiarska, emerytowana nauczycielka, słuchaczka Sądeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu, prowadzi zajęcia rękodzieła artystycznego dla seniorów oraz dla dzieci w domu dziecka i w żłobku. Odkryła wolontariat trzy lata temu, szukając pomysłu na zagospodarowanie wolnego czasu na emeryturze. Znalazła Uniwersytet i nowy sposób spełnienia pasji „bycia potrzebnym”.

- Ogromną przyjemność sprawia mi kontakt z ludźmi. Jest też satysfakcja, że mogę się z kimś dzielić swoją wiedzą – mówi.

Rozmowa z p. Elżbietą daje mocne potwierdzenie, że wolontariat poprawia samopoczucie.

- To, że jest się emerytem, nie oznacza, że nie można być aktywnym. A podejmowanie wyzwań cieszy. Musiałam sprostać wyzwaniu pracy z dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. To wymagało dostosowania choćby charakteru prac do takiego przedziału wiekowego. Trzeba było nauczyć się czegoś nowego, poszukać potrzebnych materiałów i wiedzy. Dziś mam dzięki temu poczucie pożytecznie spędzonego czasu – tłumaczy.

Leokadia Sławecka w ramach wolontariatu raz w tygodniu opiekuje się gromadką dzieci z rodzinnego domu dziecka.

- Niesienie pomocy komuś, kto jej potrzebuje, to moje hobby, ja po prostu to kocham. Działam w harcerstwie, w Stowarzyszeniu Europa Donna, w Nowosądeckiej Wspólnocie. Wszędzie z tą samą myślą: aby pomagać – wyznaje.

Dwu, trzyletnie maluchy cieszą się na każde spotkanie z „ciocią”, która ma czas na zabawę z nimi, nie spieszy się do pilnych obowiązków, przychodzi do nich dlatego, że sprawia jej to radość.Życie nie rozpieszczało p. Leokadii. Po raz pierwszy jej świat zawalił się, gdy mając 49 lat przeżyła wylew. Ponownie – gdy zmarł jej mąż. Kontakt z ludźmi – ułatwiony dzięki Sądeckiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku – pomógł odzyskać radość i pasję twórczą. Wolontariat wzmocnił tę radość i zamienił w szczęście.

- Choć jestem na emeryturze, czasu mam wciąż za mało na wszystko, co chciałabymzrobić. A dzięki temu, że mogę dać coś innym od siebie, jestem szczęśliwa.Chce mi się żyć – mówi.

 

źródło: Wolontariat 50+ dobry pomysł, Poradnik Aspekty organizacyjno-prawne wolontariatu seniorów, M. Kałużny, I. Kamińska, Nowy Sącz, 2013

Projekt "Senior - Wolontariusz" realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego