Projekt Sądecczyzna przyjazna Seniorom - AKTUALNOŚCI

WYKŁADY OTWARTE

W ramach projektu zorganizowano i przeprowadzono 3 wykłady, w których udział poza słuchaczami Sądeckiego UTW mogli wziąć także mieszkańcy Sądecczyzny. Zajęcia odbyły się w salach Małopolskiego Centrum Kultury "SOKÓŁ" w Nowym Sączu.

Wykład pt. „Partycypacja społeczna i współpraca obywateli z władzami lokalnymi” w dniu 25 października br. poprowadziła dr Alicja Derkowska.

DSC03361  DSC03363

fot. Józef Bartkowski

Wykład o Wojnie Polsko-Ukraińskiej w listopadzie 1918 r. oraz o Cmentarzu Orląt we Lwowie „Tam gdzie Lwowskie śpią Orlęta" w dniu 22 listopada br. poprowadził Pan Wiesław Piprek.

Wykład pt. „Samorządy sądeckie. Aktywność obywatelska Sądeczan” w dniu 29 listopada br. poprowadził dr Robert Ślusarek.

20181129 1133111  20181129 1123021

 

EDUKACYJNY WYJAZD INTEGRACYJNY DO KRAKOWA

Dnia 21 września 2018 r. 30 seniorów - mieszkańców Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego uczestniczyło w integracyjnym wyjeździe edukacyjnym do Krakowa. Program przewidywał dużo atrakcji.

W godzinach porannych uczestnicy wyjazdu wraz z seniorami z całej Polski brali udział w Mszy Świętej w Kościele Mariackim oraz uroczystym pochodzie ulicami Krakowa, które zorganizowane zostały w ramach V Ogólnopolskich Senioraliów.

DSC00871  DSC00889  

  

Podczas spaceru edukacyjnego przewodnik, Pan Mieczysław Witowski, opowiadał o miejscach ważnych dla kultury narodowej. Kraków to miasto szczególne w kontekście przypadających w 2018 r. obchodów Odzyskania Niepodległości. Jako pierwsze polskie miasto odzyskał niepodległość 31 października 1918 r. Oleandry, skąd w 1914 r. w kierunku Królestwa Polskiego wyruszyła I Kompania Kadrowa na czele z Józefem  Piłsudskim, pomnik Józefa Piłsudskiego i jego Legionistów przy ulicy jego imienia, Kolegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wieża Ratuszowa z tablicą upamiętniającą  historyczną zmianę warty austriackiej na polską 31.10.1918 to tylko niektóre punkty na Szlaku Odzyskania Niepodległości zwiedzane przez sądeckich seniorów.

    

  

Po przerwie na posiłek w restauracji z widokiem na Wawel uczestnicy wyjazdu udali się do Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila”, jednego z najważniejszych muzeów czynu zbrojnego Polski Walczącej w XX wieku. Poza zwiedzaniem stałej ekspozycji poświęconej Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej - Armii Krajowej, seniorzy mogli podziwiać wystawę „Piękna niepodległa” prezentującą sylwetki kobiet - bohaterek walk
o niepodległość.

  

  

 fot. Józef Bartkowski

WARSZTATY "ABC BEZPIECZNEGO SENIORA"

W ramach projektu "Sądecczyzna przyjazna seniorom" zorganizowane zostały 2 wyjazdowe warsztaty edukacyjno-informacyjne pn."ABC Bezpiecznego Seniora". Spotkania odbyły się na terenie gminy Podegrodzie oraz Rytro. Zajęcia poprowadził prawnik - Pan Daniel Jachimowicz. Celem warsztatów było podniesienie wiedzy i świadomości seniorów z obszarów wiejskich na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym w szczególności bezpieczeństwa ekonomicznego. 

1P  2P

3P    1R  2R

 

SPOTKANIE INTEGRACYJNE "RADOŚĆ NA STAROŚĆ"

Dnia 8 czerwca 2018 r. w Ośrodku Maja w Nowym Sączu Stowarzyszenie Sądecki UTW zorganizowało spotkanie integracyjne przy grillu "Radość na starość", w którym wzięło udział 51 seniorów z miasta Nowego Sącza oraz powiatu nowosądeckiego. Uczestnicy spotkania mieli możliwość wspólnego spędzenia czasu oraz udziału w konursie piosenki. Dla zwyciezców przygotowano drobne upominki. Celem tego wydarzenia było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych oraz jednoczenie mieszkańców miasta oraz obszarów wiejskich.

 fot. archiwum SUTW