Aktualności

24.05.2016 r.

Dnia 23 maja 2016r w SP nr 2 w Grybowie oraz w SP im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie odbyły się nietypowe zajęcia. Uczestniczyli w niej uczniowie wraz ze swoimi babciami. W czasie zajęć uczniowie wraz z babciami, z użyciem różnych materiałów, tworzyli akcesoria do gry i zabaw tj. bierki i domino. Uczestnicy pracowali w grupach, a efektem warsztatów było poszerzenie wiedzy teoretycznej na temat historii gier oraz rozwinięcie twórczych i manualnych zdolności uczestników.

Więcej do obejrzenia RDZIOSTÓW i GRYBÓW

02.06.2016 r.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z pierwszym numerem newslettera wydawanym przez Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w ramach projektu Nikt poza nawiasem - pokolenia we wspólnym dialogu. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

23. 05. 2016 r.

Stowarzyszenie Sądecki UTW organizuje w dniu 16 czerwca międzypokoleniowy wyjazd do Krakowa w celu zwiedzenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Zainteresowanych udziałem w wyjeździe prosimy o kontakt. Szczegółowy regulamin wyjazdu znajduje się poniżej:

 

REGULAMIN UCZESTNICTWA

W MIĘDZYPOKOLENIOWYM WYJEŹDZIE KULTURALNO-EDUKACYJNYM

 DO KRAKOWA

16 CZERWIEC 2016R. 

 

  1. Cel wyjazdu:

- integracja osób starszych imłodych,

- popularyzacja kultury wśród osób młodych i seniorów,

- aktywne zagospodarowanie czasu wolnego osób młodych i seniorów,

- kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych.

  1. Organizatorem wyjazdu jest:

  Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku

ul. Jagiellońska 18, 33-300 Nowy Sącz 

tel. 18 443 57 08, www.sutw.pl

Międzypokoleniowy wyjazd kulturalno-edukacyjny do Krakowa organizowany jest w ramach projektu „Nikt poza nawiasem-pokolenia we wspólnym dialogu”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

  1. Termin i miejsce wycieczki:

Międzypokoleniowy wyjazd kulturalno-edukacyjny odbędzie się w dniu 16 czerwca 2016r. (czwartek).

Miejsce wycieczki:  Kraków

4.  Zasady uczestnictwa:

a)      w międzypokoleniowym wyjeździe kulturalno-edukacyjnym do Krakowa mogą uczestniczyć dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz osoby starsze z terenu powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza;

b)      warunkiem uczestnictwa w międzypokoleniowym wyjeździe kulturalno-edukacyjnym do Krakowa jest zgłoszenie udziału do dnia 9 czerwca 2016r..: 

1)            w siedzibie  Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku (ul. Jagiellońska 18; 33-300 Nowy Sącz)  poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego,

2)            przesłanie wypełnionego formularza zgłoszeniowego na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.      

    3)  o udziale w wycieczce decyduje kolejność zgłoszeń;

c) osoby biorące udział w międzypokoleniowym wyjeździe kulturalno-edukacyjnym  do Krakowa składają oświadczenie, że stan ich zdrowia i możliwości fizyczne pozwalają im na udział w wycieczce. W odniesieniu do dzieci i młodzieży oświadczenie składają ich opiekunowie prawni. Oświadczenie jest częścią Formularza Zgłoszeniowego;

d) udział w wyjeździe jest bezpłatny;

e) organizator zapewnia:

- ubezpieczenie,

- transport do Krakowa i z  powrotem,

- bilety wstępu do Zamku Królewskiego na Wawelu;

f) organizator zastrzega sobie możliwość zmiany planu wycieczki;

g) wypełnienie i podpisanie formularza zgłoszeniowego jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu,

5.  Ubezpieczenie:

Organizator zapewnia uczestnikom ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

6.   Ramowy program wyjazdu:

Planowany termin wyjazdu to 16 czerwca 2016 r. (czwartek)

Program:

·   8:00 – wyjazd uczestników do Krakowa,

·  10:00-10:30 spacer po krakowskim Starym Mieście,

·  11:00- 12:00 – dla chętnych osób będzie zarezerwowany posiłek w „Barze Mlecznym pod Temidą”,

·  12:40- przejście na wzgórze Wawelskie,

·  13:00- 16:00 zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu (w tym Skarbiec Koronny  i Zbrojownia, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie)

·  16:30 wyjazd z Krakowa,

 

 17.06.2016 r.

Międzypokoleniowy wyjazd edukacyjny do Krakowa

W dniu 16 czerwca br Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku zorganizowało wyjazd edukacyjny do Krakowa dla dzieci i seniorów z terenu powiatu nowosądeckiego oraz miasta Nowego Sącza.  

Po przyjeździe do Krakowa grupa udała się na spacer ulicami krakowskiego Starego Miasta. Zwiedzanie rozpoczęła od Placu Matejki kierując się w stronę krakowskiego rynku. Uczestnicy wyjazdu podziwiali Barbakan – potężną budowle o charakterze militarnym, o niezwykle oryginalnej konstrukcji okręgu mającego średnice 24,4 m  i grubość murów 3 m.

Następnie grupa przeszła przez Bramę Floriańską i ul. Floriańską dotarła do tętniącego życiem Rynku Głównego gdzie znajduje się kościół Mariacki, Sukiennice, wieża ratuszowa, kościół św. Wojciecha i liczne zabytkowe kamienice.

 

Kościół Mariacki w Krakowie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych  kościołów  w Polsce. Z zewnątrz najbardziej charakterystycznym elementem bazyliki Mariackiej są dwie, nierównej wielkości wieże. Co godzinę z wyższej wieży wygrywany jest na cztery strony świata hejnał mariacki. Prawdziwym skarbem kościoła Mariackiego jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie liczący ponad 1000 lat.

Pośrodku rynku znajdują się Sukiennice pełniące od zawsze funkcje handlowe. Na dole znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.  

Spacer po krakowskim rynku zakończył się pod pomnikiem Adama Mickiewicz pod którym grupa wykonała wspólne zdjęcie.

Najważniejszym punktem programu wyjazdu edukacyjnego było Zamek Królewski oraz Katedry na Wawelu mieszczących się na Wzgórzu Wawelskim przy lewym brzegu Wisły.

Zwiedzanie Zamku Królewskiego rozpoczęło się od reprezentacyjnych komnat królewskich, które mieszczą się na drugim piętrze pałacu. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli m.in. Salę Poselską (w której strop zadziwia 30 rzeźbionymi głowami ludzkimi) Sala Turniejowa,Sala pod Planetami,Sala pod Ptakami, Sala pod Orłem, Sala Senatorska. Najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat są arrasy, utkane w  Brukseli na zamówienie Zygmunta Augusta w. XVI, o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy. Są tu również dużej wartości artystycznej obrazy i meble włoskie, głównie toskańskie z w. XVI oraz portrety polskich monarchów.

W skarbu korony grupa zobaczyła: ekspozycję klejnotów, średniowiecznych naczyń liturgicznych, precjozów związanych z władcami Polski (para świeczników z herbami Stefana Batorego, patera i szachownica po Zygmuncie III, klejnot z medalem Władysława IV Wazy, naczynie w kształcie Orła z zastawy Jana Kazimierza, miniatura Augusta III Sasa w oprawie brylantowej i in.), a także paradne naczynia i zegary z w. XVI-XVIII oraz odznaki polskich Orderów Orła Białego i Świętego Stanisława.

W sali zw. Jadwigi i Jagiełły podziwiali najcenniejsze uratowane relikty pierwotnego Skarbca: Szczerbiec – miecz koronacyjny królów Polski oraz miecz Zygmunta I Starego.

W zbrojowni  ekspozycje prezentowały broń drzewcową, miecze dwuręczne, halabardy używane przez gwardie dworskie i miejskie, a także ręczna broń palna oraz miotającej (strzelby, arkebuzy, petrynały i pistolety). W kolejnych salach znajdowały się zbroje z XVI i początku XVII stulecia tj. półzbroje husarskie z w. XVII. Zwiedzanie zbrojowni zakończono w piwnicach zamku gdzie ekspozycje obejmowały lufy armat, haubic i moździerzy.

Ostatnim obiektem odwiedzonym przez zwiedzających była Katedra na Wawelu - miejsce pochówku wielu królów Polski (m.in. królowie Stefan Batory, Władysław IV Waza, Zygmunt II August, August II Mocny, Zygmunt III Waza czy Jan Kazimierz Waza.), biskupów oraz znanych i wybitnych osób jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki. W centralnym punkcie katedry znajduje się relikwiarz ze szczątkami św. Stanisława. Grupa miała także możliwość wyjść na wieże katedry gdzie znajdował się dzwon Zygmunta.

 

Międzypokoleniowy wyjazd kulturalno-edukacyjny do Krakowa zorganizowany został w ramach projektu „Nikt poza nawiasem-pokolenia we wspólnym dialogu”.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

 

 

Dla słuchaczy

Biuletyn SUTW

Polecamy

Należymy do

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW