Aktualności

 15.05.2014 r.

W dniu 15 maja o godzinie 13:30 w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia” realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego odbyły się pierwsze zajęcia rękodzielnicze - florystyczne, które poprowadziła Pani Anna Kotlarz. Uczestniczki zajęć poznały materiały, narzędzia i produkty niezbędne do tworzenia kompozycji ozdobnych, a także techniki klejenia, wicia, drutowania i szpilkowania. W ramach kolejnych zajęć prowadząca zapowiedziała sporządzanie ozdób na stoły, pomieszczenia i pojazdy, na uroczystości rodzinne i publiczne. W praktycznej części zajęć, Panie przećwiczyły skrętoległe ułożenie bukietu z kwiatów sztucznych. Kolejne spotkanie zaplanowane jest na środę 21 maja o godz. 13:30 w Szkole Podstawowej nr. 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Sączu.

Irena Cepielik

Galeria zdjęć do obejrzenia TUTAJ24.04.2014 r.

Międzykulturowe, międzypokoleniowe spotkanie w Sądeckim UTW!!!

Słuchacze Sądeckiego UTW mieli okazję brać udział w międzykulturowym i międzypokoleniowym wydarzeniu, które odbyło się 24 kwietnia br. w MCK „ Sokół” w Nowym Sączu. Oprócz seniorów w spotkaniu wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Grybowie wraz z nauczycielami tej szkoły.

W pierwszej części spotkania interesujący wykład pt.: „Tajniki ceramiki- ceramika w terapii” wygłosiła Magdalena Raczek, pracownik Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.  Miała niełatwe zadanie, gdyż musiała zaciekawić starszą i młodszą widownię. Dlatego przyniosła ze sobą glinę oraz narzędzia do jej modelowania. Seniorzy i dzieci mogli w praktyce popróbować tej niełatwej sztuki.

W drugiej części spotkania  zaprezentowana została sztuka artystów romskich - muzyka romska w wykonaniu zespołu KAŁE BAŁA pani Teresy Mirgi. Specyficzne instrumentarium grupy (łyżki drewniane, dzban metalowy, gitara, akordeon, kontrabas, mandolina) jest wyrazem powrotu "do źródeł"; tak grało się przed wiekami. Na repertuar KAŁE BAŁA składają się: stare pieśni Cyganów Karpackich (Polska, Słowacja, Węgry, Bałkany), własne kompozycje nawiązujące do romskich tradycji muzycznych, pieśni religijne (cygańskie i tłumaczone na język cygański). Występowali na najważniejszych festiwalach folkowych w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Zespół dokonał także szeregu nagrań, m.in. dla Polskiego Radia i TVP oraz  Radia Berlińskiego, koncertował w Szwecji, Szkocji, Niemczech. Założycielką i kierownikiem artystycznym zespołu jest Teresa Mirga - wokalistka, gitarzystka, a także jedna z najbardziej znanych w Polsce poetek cygańskich (m.in. tomy "Soske kawka", "Pieśni z Czarnej Góry"). Ona także jest autorką tekstów do pieśni komponowanych przez zespół.

Seniorom i dzieciom tak spodobały się romskie melodie, że tańczyli w ich rytmie, w sali  MCK „Sokół”. Niezwykle ciekawie o kulturze romskiej opowiadali:  Adam Bartosz i Paweł Lechowski, znawcy kultury romskiej z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Romowie zabrali uczestników spotkania  w niezapomnianą podróż w głąb swojego świata, zaprezentowali  swoją unikatową tradycję i  kulturę, którą warto poznać. Po koncercie była możliwość oglądnięcia wystawy prac Romów z różnych krajów. Przepiękne obrazy i rzeźby zachwycały oglądających.

W spotkaniu uczestniczyli także jego inicjatorzy pan Zbigniew Piekarski Pełnomocnik Powiatu Nowosądeckiego ds. Mniejszości Narodowych oraz pan Krzysztof Popiela Pełnomocnik Prezydenta Miasta Nowego Sącza ds. Romów.

Wykład został dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Kultura łączy pokolenia”.


Zdjęcia do obejrzenia TUTAJ

 

1.04.2014 r.

Zapisy

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Stowarzyszenie Korzenie i Skrzydła od 1 kwietnia do 31 lipca realizują projekt „Kultura łączy pokolenia”, który realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W ramach projektu zostaną zorganizowane warsztaty muzyczne oraz rękodzielnicze - florystyczne. Zapisy na wyżej wymienione warsztaty odbędą się 4 kwietnia od godziny 8:00 w sekretariacie Stowarzyszenia Sądecki Uniwersytetu Trzeciego Wieku ul. Jagiellońska 18, Nowy Sącz.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

 

Dla słuchaczy

Biuletyn SUTW

Polecamy

Należymy do

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW