[11-09-2018] O ogólnopolskiej kampanii "Napisz Testament" podczas X Forum III Wieku

Całkiem nieoczekiwanie dużą uwagę słuchaczy X Forum III Wieku zajęła prezentacja dotycząca testamentów Eweliny Szeratics, manager kampanii "Napisz Testament" organizowanej przez Fundację Otwarte Forum - Partnera tegorocznej edycji Forum.

Z wykładu prezenterki można było się dowiedzieć, że większość osób w ogólne nad rolą testamentu, także pod względem prawnym, się nie zastanawia. Znacząca zaś liczba osób, którym zadano pytanie "dlaczego nie napisałeś testamentu?" uznaje, że nie ma nic cennego (18%) i zbyt wcześnie na taką decyzję (17%). 

W wyniku braku pozostawienia swojej "ostatniej woli", zwiększają się środki budżetowe miast i gmin, w których osoby zmarłe były zameldowane i tak np. miasto Szczecin w okresie 2013-2017 zwiększyło swój budżet o 1 377 252,06 zł a Legnica o 817 230,98 zł.

Ważność i wieloaspektowość tematu powoduje, iż jest on konieczny do szczegółowego omówienia, zastanowienia się i świadomej decyzji każdego z nas, niezależnie od wieku - pisać czy nie pisać testament?

Dowodem na to niech będzie  stwierdzenie prelegentki, które zaskoczyło uczestników konferencji, że sama chociaż jest osobą młodą, napisała testament! 

Dobrą okazją do napisania testamentu może być międzynarodowy tydzień pisania testamentów obchodzony od 30.09 do 7.10. W tym czasie Fundacja Otwarte Forum organizuje konsultacja i wykłady.

Szczegóły na stronie internetowej www.napisztestament.org.pl

Prezentacja "Napisz Testament" do pobrania TUTAJ