[07-09-2018] Wykład: Suplementy diety integralną częścią zdrowego stylu życia

Małgorzata Stręk, doktor nauk medycznych, wykładowca Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uczelni Łazarskiego w Warszawie podczas trzeciego dnia X Forum III Wieku wygłosiła wykład na temat "Suplementy diety integralną częścią zdrowego stylu życia".
Zdaniem dr M. Stręk suplementacja jest dzisiaj koniecznością z racji faktu, codziennego spożywania żywności przetworzonej i  „wzbogaconej” chemią. Konsekwencją tego jest niewłaściwa ilość składników odżywczych dostarczanych organizmowu z pożywieniem, zwłaszcza selenu, jodu i witaminy D3. Ich brak w organiźmie ludzkim powoduje skłonności do wielu chorób uznanych za cywilizacyjne.
 
Brak selenu, w świetle badań naukowych, prowadzi do znanej choroby Hashimoto. To nie niedobór jodu, ale właśnie selenu powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Z powodu złej jakości gleby wszystkim brakuje tego pierwiastka, więc należy go dostarczać w postaci suplementu.
 
Doktor Stręk zwóciła również uwagę na przecenianie skłonności genetyczne do określonych schorzeń. Stwierdziła bowiem, że 80% chorób powodują niedobory określonych pierwiastków, których zanieczyszczona i wyjałowiona żywność po prostu nie dostarcza. Problem ten dotyczy szczególnie ludzi starszych, u których absorpcja makro i mikroelementów jest upośledzona z racji wieku.
Odrębny problem stanowią niedobory witaminy D3, powodujące nie tylko problemy z układem kostnym i osteoporozą, ale także zaburzenia odporności. Braki witaminy D3 wpływają niekorzystnie na samopoczucie, nasilając zmęczenie i drażliwość. Istotnym problemem w dostarczaniu organizmowi witaminy D3, jest właściwe określenie dawki, dlatego też każdy powinien zbadać w organizmie jej poziom.
Wykładowczyni wskazała również na zdrowotne właściwości aloesu, który w szerokim spectrum pozwala oczyścić organizm oraz pomaga ustabilizować poziom cukru. Z racji faktu, że cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, działanie aloesu może pomóc w jej zwalczaniu. Aloes ma również zbawienny wpływa na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co jest istotne w zapobieganiu alergii.
Na koniec dr Małgorzata Stręk zwróciła uwagę słuchaczy na najważniejsze zasady dla organizmu tj.: racjonalne odżywianie, aktywność fizyczna oraz suplementacja.
„Każdy lek można zastąpić aktywnością fizyczną, ale aktywności fizycznej nie da się zastąpić żadnym lekiem”.
 
Opracowała: Małgorzata P.