[06-09-2018] Panel dyskusyjny: Srebrna gospodarka. Innowacje dla Seniora
W ramach drugiego dnia X Forum III Wieku odbył się panel dyskusyjny "Srebrna gospodarka. Innowacje dla Seniora - innowacyjny rozwój". Panel odbył się w Krynicy Zdrój podczas XXVIII Forum Ekonomicznym.
Relacja i fotorelacja z panelu.
Srebrna a może już złota, gospodarka - innowacje dla seniorów.
Przy pełnej sali pasjonującą dyskusję wokół tematu: „Srebrna gospodarka. Innowacje dla seniora - inteligentny rozwój” poprowadziła jako moderator Marzena Rudnicka, Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. W znakomitym gronie ekspertów wymianę poglądów rozpoczęła pytaniem - czy świat nie wyklucza 25% populacji?, czy świat pasuje do wieku?, czy też wiek ma pasować do świata?
Ten tak filozoficznie postawiony problem udziału seniorów w życiu gospodarczym podjęli paneliści:
- Jerzy Bar, Prezes Polskiego Klubu Nestora i Sukcesora,
- dr Renate Heinisch, członek Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Członek Zarządu Niemieckiej Federacji Organizacji Seniorów BASSO,
- Janusz Marszałek, Prezes Zarządu Polskiej Unii, Wiceprezydent Europejskiej Unii Seniorów, Członek Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Wspierania Rad Seniorów oraz
- Peter Nowak, Ekspert państwowych systemów ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech.
W Polsce aktualnie żyje 4,5 tyś. stulatków – w Niemczech ponad 18 tys. a więc to już Złoty Wiek. Jest nas prawie 10 milionów, a politycy szybko biegną od wyborów do wyborów i niestety rzadko zatrzymują się nad naszym potrzebami.
Dr Heinsch przedstawił niemiecki model rozwiązania współpracy pomiędzy ponad 100 organizacjami seniorów. Cała Europa objęta jest rozwojem i innowacjami, sztuczna inteligencja ma pomagać a nie wykluczać osoby starsze. Trzeba połączyć ręce młodych i doświadczone głowy seniorów.
Dr Bar, specjalizując się praktycznie i teoretycznie zagadnieniem sukcesji w firmach rodzinnych, jako podstawę ich sukcesu wyróżnił zasadę 4 W czyli przekazanie Wartości, Wiedzy, Własności i Władzy.
Ekspert od ubezpieczeń – Peter Nowak przybliżył zasady ubezpieczeń zdrowotnych i opiekuńczych w Niemczech. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, istnieją problemy w tym zakresie. Ponad 80% ubezpieczonych jest w tamtejszym "ZUS"-ie, prywatne ubezpieczenia są dostępne wyłącznie dla najbogatszych. Prewencja to podstawa dobrego zdrowia, ale nie ma takiego państwa na świecie, które by gwarantowało pełne zabezpieczenie starości.
O godną starość przede wszystkim musimy zadbać sami, nie odżegnując się od pomocy młodszych pokoleń i tylko w dialogu bo najważniejsze jest - „Życie dobrze zacząć i dobrze skończyć”
Opracowanie: KN