Aktualności

 
21.01.2013 r.
 
Zachęcamy do obejrzenia zdjeć z warsztatów realizowanych w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora" na bieżąco zamieszczanych w zakładce Galerii -
 

 
7.01.2013
 
Zapraszamy do obejrzenia Fotogalerii z wyjazdu do STRÓŻ
 

 
31.12.2012 r.
Zapraszamy do zapozniania się z BIULETYNEM wydanym w ramach projektu "Akademia AKtywnego Seniora - oferta edukacyjna Sądeckiego Uniwersyteu Trzeciego Wieku dla osób starszych, mieszkańców Sądecczyzny dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS) 
Biuletyn nr 34 do odbioru w sekretariacie SUTW
 

 
20.12.2012
 

Relacja uczestników trzydniowego wyjazdu do Sądeckiego Bartnika w Stróżach.

Kazimierz Pachut - słuchacz Limanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Do gospodarstwa pasiecznego „Bartnik” w Stróżach w mroźny poranek 7.12.2012 przybywają uczestnicy – słuchacze UTW z powiatu gorlickiego, nowosądeckiego i limanowskiego – razem 30 osób.
Mile są witani przez gospodarzy Państwa J.J. Kasztelewiczów. Po zakwaterowaniu rozpoczynają się trzydniowe warsztaty z dziedziny pszczelarstwa. Po zwiedzaniu Muzeum Pszczelarskiego rozpoczyna się cykl wykładów dotyczący sekretów życia pszczół oraz sposobów pozyskiwania miodu.
Dowiadujemy się, że pszczoły w okresie zimy tworzą kłąb zimowy, są w ustawicznym ruchu, nie zasypiają, nie wylatują z ula. Umiemy już rozpoznawać miody po zapachu, konsystencji i kolorze.
Na kolejnych zajęciach zwiedzamy zagrodę ze zwierzętami gospodarskimi (konie, kozy, ptactwo domowe). To stąd wczesnym rankiem dochodziły odgłosy piejących kogutów, by nas zbudzić na śniadanie.
W drugim dniu uczestniczymy w warsztatach z wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym. Aktywnie uczestniczymy w tym procesie.
Już wszyscy się znamy, rozmawiamy ze sobą, zajęcia integrują wszystkich.
Podwieczorek spożywamy z miodem na pajdzie wcześniej upieczonego chleba. Smakuje nam, bo przed chwilą wróciliśmy zmarznięci z kuligu. W miodowej spiżarni zaopatrzyliśmy się w miody różnych gatunków oraz inne produkty pszczele.
Na kolejnych zajęciach uczymy się własnoręcznie robić świece z prawdziwego pszczelego wosku. Przyozdabiamy świece kolorowymi wstążkami, by zapalić je w święta Bożego Narodzenia.
W ostatnim dniu dowiadujemy się o miodach pitnych, degustujemy. Niespodziewanie pojawia się św. Mikołaj z koszykiem podarunków w postaci miodów. Witamy go, śpiewamy kolędy, robimy zdjęcia na pamiątkę. Ciepłymi słowami i śpiewem dziękujemy gospodarzom za mile spędzony czas.
Zapewniamy, ze jeszcze wrócimy tu, ale latem żeby zobaczyć jak pracują pszczółki.
Anna Kolarzyk - suchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorlicach
To były piękne dni
w ramach Programu na Rzecz Aktywizacji Społecznej Osób Starszych w Sądeckim bartniku w Stróżach u p. Kasztelewiczów odbyło się spotkanie edukacyjne przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nowego Sącza, Limanowej i Gorlic. Program 3 – dniowego pobytu by bardzo bogaty, ciekawy i rozpięty. Po zakwaterowaniu w przepięknych stylizowanych domkach o wdzięcznych nazwach „Chata miodowa” i „Chata ziołowa” udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Pszczelarstwa.
Wędrówka po muzeum pn. „Od barci do ula” z przemiłą p. przewodnik, dostarczyła nam wielu interesujących informacji o zwyczajach, tradycjach i zachowaniu tych pracowitych i pożytecznych owadów, jakim są pszczółki.
Następnie kawa, ciastko, obiad oraz wykład „O wartościach zdrowotnych miodów naturalnych wypełnił czas do późnych godzin wieczornych. Kolejny punkt pobytu to wieczór integracyjny „śpiewająco-taneczny”.
Sobota to również mocno napięty harmonogram. Po śniadaniu pod bacznym okiem szefowej kuchni uczestnicy warsztatów przystąpili do wypieku chleba w tradycyjnym, piecu chlebowym; jedni wyrabiali ciasto chlebowe, inni ciasto na piernik, palili w piecu-każdy mia swoje zajęcie. Następnie udaliśmy się do „Miodowej szkoły”, gdzie wysłuchaliśmy wykładu pn. „Apiterapia-zdrowie z ula”. Po wykładzie wróciliśmy do restauracji wyciągnąć chlebuś z pieca-ach... jaki on miał zapach!!!
Przy 10 stopniowym mrozie udaliśmy się na przejażdżkę po okolicy wozem zaprzężonym w kucyki. Po powrocie był podwieczorek i miód na „pajdzie” wcześniej upieczonego chleba – dosłownie na „pajdzie”. To było coś fantastycznego. Kolejnym punktem pobytu było własnoręczne robienie świec z czystego wosku.
Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od wysłuchania wykładu „Jak powstają miody pitne”, a na rozgrzewkę i dobry humor na drogę powrotną odbyła się degustacja tych szlachetnych trunków.
Trzydniowy pobyt zakończyliśmy spotkaniem ze św. Mikołajem. Każdy uczestnik warsztatów otrzymał prezencik w postaci słoiczka miodu.
Dziękujemy bardzo serdecznie p. Kasztelowiczom oraz wszystkim pracownikom Sądeckiego Bartnika za przemiłą atmosferę towarzyszącą nam w czasie pobytu. W imieniu „gorickiej grupy” z okazji Świąt Bożego narodzenia i Nowego Roku 2013 pragnę przekazać wszystkim koleżankom i kolegom z Nowego Sącza i Limanowej życzenia wszystkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia, spokoju i radości. Wszystkiego co najlepsze.
 

 
15.12.2012 r.
SUTW serdecznie zaprasza na ostatni wykład audytoryjny w 2012 r. Spotkanie odbędzie sie 20.12.2012 r. Wykład na temat "Apiterapii - nowych mozliwości w profilaktyce i leczeniu" przedstawi dr Ryszard Czernecki. Spotkanie odbędzie sie w Sali Lipińskiego MCK SOKÓŁ.
 

 
10.12.2012 r.
Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowym Sączu serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejne wykłady realizowane w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora"
Już w najbliższy czwartek odbędą się następujące wykłady:
godz. 11.00-12.30 Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ
dr Patrycja Wójcik Tabol - "Zstępując do piekieł - budowa wnętrza ziemi" 
Wykład realizowany w ramach Akademi Podróżnika i Majsterkowicza

godz. 12.45 -14.15 Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ

Maria Słaby - "Wpływ czynników cywilizacyjnych na zdrowie"

Wykład realizowany w ramach Akademii Zdrowia i Urody

godz. 12.45-14.15 Sala Barbackiego MCK SOKÓŁ

Jadwiga Lewandowska ' Aktywność ruchowa w zespołach bólowych kręgosłupa"

Wykład realizowany w ramach Akademii Ruchu

 


 

7.12.2012 r.

Napisali o nas!

Zachęcamy do zaoznania się z artykułem:

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/zycie-po-60-tce-nie-musi-byc-nudne-akademia-aktywnego-seniora,40338

 


 

17.11.2012 r.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wykłady realizowane w ramach projektu. Spotkania odbędą się w następujących terminach:

22.11.2012 r.

godz. 11.00-12.30 Sala Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ

mgr Jadwiga Lewandowska  - "Lecznicza moc dotyku"

Wykład realizowany w ramach Akademii Zdrowia i Urody 

godz. 11.00-12.30 Sala Barbackiego MCK SOKÓŁ

dr Anna Tylikowska - "

godz. 12.45-14.15 Sala Barbackiego MCK SOKÓŁ

mgr Jadwiga Lewandowska  - "Dlaczego warto być aktywnym"

Wykład realizowany w ramach Akademii Ruchu

godz. 12.45-14.15 Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ

dr Mariusz Kędzierski - "Jak rośliny zmieniły ziemię"

Wykład realizowany w ramach Akademii Podróżnika i Majsterkowicza

 


 

Napisali o nas!

Zachęcamy do przeczytania artykułu o projekcie "Akademia Aktywnego Seniora", który ukazał sie w Sądeczaninie

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/zycie-po-60-tce-nie-musi-byc-nudne-akademia-aktywnego-seniora,40338

 


 

10.11.2012 r.

SUTW serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład audytoryjny który odbędzie się w dniu 15.11.2012 r. o godzinie 11.00-12.30.

Wykład na temat: "Ruch to życie, NW dla wszystkich" wygłosi mgr Janusz Jasielec w ramach Akademii Ruchu.

Spotkanie odbędzie sie na Sali Lipińskiego w MCK SOKÓŁ.

 


 

20.10.2012 r.

SUTW zaprasza na kolejne wykłady w ramach projektu "Akademia Aktywnego Seniora", które odbędą się w następujących terminach:

25.10.2012 r., godz. 11.00-12.30 Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ

dr Mariusz Kędzierski - "Tlen, cząsteczka, która stworzyła świat"

Wykład realizowany w ramach Akademii Podróżnika i Majsterkowicza

25.10.2012 r., godz. 11.00-12.30 Sala Barbackiego MCK SOKÓŁ

dr Anna Tylikowska - "Jak naprawdę być szczęśliwym - o ludzkich cnotach i sile charakteru"

Wykład realizowany w ramach Akademii Umysłu

 


 

1.10.2012 r.

Sądecki UTW serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwszy wykład realizowany w ramach projektu"Akademia Aktywnego Seniora". Spotkanie odbędzie się w następującym terminie:

11.10.2012 r., godz. 11.00 - 12.30 Sala Sichrawy MCK SOKÓŁ

dr Iwona Bugajska Bigos - "Komunikacja przez sztukę - sztuka jako medium przekazu"

Wykład realizowany w ramach Akademii Umysłu

 


Dla słuchaczy

Biuletyn SUTW

Polecamy

Należymy do

Stowarzyszenie Sądecki Uniwersytet Trzeciego Wieku jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW