[09-09-2017] Trzeci dzień Forum III Wieku 2017 - 08.09.2017
Forum III Wieku w Miasteczku Galicyjskim. Każdy dzień naszego Forum to inne miejsce – w trzecim dniu obrad gościliśmy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim.
W ramach Informacji o Stanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Małopolsce, jako pierwsza wystąpiła z prezentacją: „Język w komunikacji z osobami starszymi” dr Danuta Parlak, psycholog, członek Zespołu Ekspertów ds. Osób Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Badania wykazały, że do ludzi starszych w kontaktach w sferach publicznych, a zwłaszcza w placówkach opiekuńczych, szpitalach, także w rodzinie, używa się języka jakim zwraca się zwykle do małych dzieci (baby talk). W związku z tym ludzie starsi czują się traktowani protekcjonalnie, źle postrzegają siebie, tracą kontrolę nad swoim życiem i wycofują się z relacji społecznych. Każdy z nas może być nadawcą lub odbiorcą takiej mowy. Edukacja i kampanie społeczne powinny uwrażliwić na ten problem zarówno osoby starsze, ludzi pracujących z seniorami jak i młodzież, która z założenia stara się unikać kontaktów z seniorami, uważając, że w tym przypadku nawiązanie relacji umożliwiającej porozumienie jest niemożliwe, a nawet obopólnie niesatysfakcjonujące.
Wystąpienia Wioletty Wilimskiej, Dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej i Anety Widak z Departamentu Polityki Regionalnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, dotyczyły tworzenia polityki społecznej, polityki samorządowej i szukania rozwiązań najlepszych dla egzystencji coraz większej liczby seniorów. Panie podały przykłady tego typu aktywności w Małopolsce, mającej zresztą w tej dziedzinie wiele osiągnięć.
Jubileusz dziesięciolecia Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów TrzeciegoWieku wymagał pewnego podsumowania. Uczynili to pełnomocnicy Zarządu Federacji – Wojciech Nalepa i Daniel Jachimowicz przy pomocy multimedialnej prezentacji.
Katarzyna Świątkiewicz, Kierownik Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przypomniała początki powstawania Federacji i rolę jaką miała w tym ta Fundacja. Odczytała także list gratulacyjny jaki wystosował do Federacji Stowarzyszeń UTW, Prezes Fundacji Jerzy Koźmiński.
Krótkie wystąpienie miał gość specjalny FORUM – dr Renate Hainisch z BAGSO – Niemieckiej Organizacji Seniorów. Przedstawiła rolę jaką odgrywa BAGSO, będąc pośrednikiem pomiędzy organizacjami seniorskimi a rządem RFN. Ważne są też coroczne sprawozdania opisujące problematykę osób starszych i monitorowanie realizacji obietnic złożonych uprzednio przez rząd.
Przyjęto wstępne, ogólne stanowisko FORUM III Wieku w sprawie nawiązania współpracy z BAGSO. Przedstawicielką z ramienia Federacji do kontaktów z BAGSO w tej sprawie została dr Anna Kapuśniarek z Radomska.
Panel: „Z seniorami i dla seniorów – kultura w Małopolsce”, prezentacja oferty kulturalnej Małopolski, której moderatorem był ponownie redaktor Wojciech Molendowicz, rozpoczęła Ewa Piłat, Pełnomocnik Rektora UJ ds. Uniwersytetów III Wieku, dziennikarka. Wśród czynników mających wpływ na udział seniorów w kulturze wymieniała : uświadomione potrzeby człowieka, środki pieniężne i czas wolny.
Za ważne uznała to, że niezaspokojone potrzeby wyższe rujnują zdrowie człowieka i skracają jego życie.
Elżbieta Achinger Prezes Stowarzyszenia Wielicki UTW, podała przykłady współpracy z instytucjami kultury, co skutkuje obniżeniem cen biletów i zwiększenie dostępu do wydarzeń kulturalnych.
Agnieszka Ziemiańska omówiła i zapraszała na pierwsze Targi Seniora, które odbędą się Krakowie.
Łukasz Salwarowski Prezes Stowarzyszenia Manko wskazywał na korzyści jakie daje Ogólnopolska Karta Seniora.
Po regionalnym cateringu, które przygotowały gospodynie z Zagorzyna, po gorąco oklaskiwanym występie dziecięcego regionalnego zespołu „Mali Zagorzanie” i entuzjastycznie przyjętego męskiego chóru „Copernicus” z Torunia, odbyły się warsztaty edukacyjne.
Maria Halina Starzyk, Barbara Gieroń