[19-01-2023] Ogłoszenia po wykładzie w dniu 19 stycznia 2023 r.: Senioriada, zajęcia szachowe, malarstwo, joga w hamakach i inne....

1) Zapraszamy na najbliższy wykład Sądeckiego UTW pt. „Pełnomocnictwo - korzyści i ryzyka”, który odbędzie się w czwartek 26 stycznia 2023 w MCK SOKÓŁ (sala im. Lipińskiego). Wykład przeprowadzi pani notariusz Katarzyna Celewicz w ramach programu współpracy Krajowej Rady Notarialnej z Uniwersytetami Trzeciego Wieku. Początek o godz. 11.00. Po wykładzie odbędzie się występ Seniorów z Klubu Senior+ z Łącka.

2) Zajęcia językowe w Akademii Nauk Stosowanych odbywają się do 27 stycznia 2023 r. - potem rozpoczyna się sesja studentów. O wznowieniu zajęć będziemy informować po rozpoczęciu przez uczelnię semestru letniego tj. najwcześniej na przełomie lutego i marca. Ze względu na zmiany harmonogramu zajęć studentów uczelni, zmianom może także ulec plan zajęć słuchaczy Sądeckiego UTW.

3) Zgodnie z zapowiedziami już od dzisiaj można zgłaszać się na  X OGÓLNOPOLSKĄ ZIMOWĄ SENIORIADĘ na PODHALU w Rabce-Zdroju, która odbędzie się w dniu 28 lutego 2022 roku (wtorek)
Wyjazd jest jednodniowy.  Zapisy będą przyjmowane do 27 stycznia. Liczy się kolejność zgłoszeń. Należy od razu przy zapisie uiścić wpisowe zgodne z Regulaminem Senioriady tj. 40 zł.
Zebrana kwota wpisowego zostanie przelana na konto Organizatorów Senioriady zaraz po zakończeniu rekrutacji (końcówka stycznia 2023), w przypadku rezygnacji z wyjazdu wpisowe nie jest zwracane.
Godzina i miejsce odjazdu zostaną ustalone po zakończeniu rekrutacji. Więcej informacji i zapisy w sekretariacie SUTW.

4) Dzięki uprzejmości Niepublicznej Szkoły Policealnej TEB Edukacja Słuchacze SUTW mogą wziąć udział w bezpłatnych - próbnych zajęciach aerial jogi czyli jogi w hamakach.
Spotkanie próbne odbędzie się 11 lutego o godz. 12.00 w siedzibie szkoły TEB EDUKACJA. Zapisy na zajęcia próbne prowadzi sekretariat TEB Edukacja do dnia 10 lutego 2023 tel. 18 531 44 90 maksymalna liczba uczestników 9 osób;
W przypadku zainteresowania zajęciami będzie możliwość  zorganizowania cyklicznych zajęć dla grupy za odpłatnością od uczestników.

TEB Edukacja Nowy Sącz proponuje dla Państwa ćwiczenia jogi klasycznej na macie połączonej z Aerial jogą - z wykorzystaniem hamaka. Podwieszony pod sufitem specjalny materiał wspiera masę ciała podczas praktyki, tak, aby ćwicząca osoba w pełni mogła skupić się na relaksie i oczyszczeniu umysłu. Ponadto używanie hamaka jest pomocne przy rozluźnieniu, ułatwia ćwiczenia, pozwala na głębokie rozciąganie i jest podporą przy pozycjach odwróconych, które są wyjątkowo odprężające.   Ćwiczenia nie wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej czy rozciągnięcia - ćwiczenia przebiegają w spokojnej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne. Każde zajęcia kończymy kilkuminutową relaksacją na macie lub w hamaku.
Joga znacząco poprawia samopoczucie i zwiększa siły witalne. Podczas ćwiczeń skupiamy się na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni odpowiedzialnych za pracę układu ruchu, polepszaniu ruchomości stawów i kręgosłupa. Dzięki tym ćwiczeniom poprawia się także praca serca a organizm staje się bardziej wytrzymały.

Jak przygotować się do zajęć?

 • przed zajęciami zdejmij biżuterię – kolczyki, bransoletki, naszyjniki, zegarek. Nie należy też nosić pasków ani odzieży z oczkami, kamieniami lub innymi elementami. Zaleca się ćwiczenie z krótkimi paznokciami.
 • załóż koszulkę, która całkowicie zasłoni pachy - szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę. Ważne jest także zakrycie brzucha i tylnej części kolan. Najbardziej wskazane będzie ćwiczenie w długich legginsach lub spodniach dresowych. Unikaj luźnej odzieży.
 • Można przynieść swoją matę do Jogi nie jest to jednak konieczne, studio dysponuje matami dla uczestników.

5) Zachęcamy do udziału w zajęciach malarskich organizowanych w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, które prowadzi pani Sylwia Kielusiak. Zajęcia co poniedziałek od 23 stycznia, w godzinach 10.00-12.00. Odpłatność to 5 zł/ zajęcia - za materiały (płatne na miejscu). Na warsztaty nie są prowadzone zapisy, zapraszamy bezpośrednio na spotkanie. W przypadku dużej liczby chętnych Galeria BWA zorganizuje drugą grupę.

6) Od 31 stycznia 2023 r., co wtorek, w godz. 15.00-17.00, w piwnicach Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu będą odbywać się spotkania entuzjastów szachów i innych gier planszowych. Przy kawie i herbacie będzie można poćwiczyć grę w szachy, spędzić czas w miłej atmosferze oraz skorzystać z bogatej oferty działań Biblioteki. Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach.

7) Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu zaprasza serdecznie na IV Rodzinne Kolędowanie w Bibliotece, które odbędzie się 19 stycznia 2023 r. (czwartek) o godz. 17.00.
Spotkanie uświetni Grupa Kolędnicza z Konikiem z Podegrodzia, karnawałowa herbata i poczęstunek.

8) Sądecka Biblioteka Publiczna im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu zaprasza na najbliższe wydarzenia kulturalne:

 • spotkanie z Przemkiem Kossakowskim– znanym dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek „Na granicy zmysłów” i „Drobna nieuważność i inne historie”, twórcą cyklu programów „ Szósty zmysł”, „Inicjacja”, „Wtajemniczenie”.
  Wydarzenie odbędzie się 20 stycznia br. o godz. 18:00 w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu.
  Wstęp bezpłatny. Obowiązują bezpłatne bilety wstępu, które można odebrać za okazaniem karty bibliotecznej w wypożyczalni Biblioteki Głównej (ul. Franciszkańska 11).
  więcej na stronie internetowej biblioteki: https://sbp.nowysacz.pl/spotkanie-z-przemkiem-kossakowskim/
 • wernisaż wystawyTak było Nowy Sącz 2022” czyli miniony rok w obiektywie sądeckich reporteró Wydarzenie odbędzie się 24 stycznia 2023 roku o godz. 17:00 w zabytkowych bibliotecznych piwnicach przy ul. Franciszkańskiej 11. Na wystawie, jak co roku, prezentowane będą zdjęcia ukazujące najważniejsze wydarzenia kulturalne, gospodarcze i polityczne, które miały miejsce w Nowym Sączu w 2022 roku.
  więcej na stronie internetowej biblioteki: https://sbp.nowysacz.pl/tak-bylo-nowy-sacz-2022-wernisaz-wystawy/
 • spotkanie z Jackiem Leociakiem– literaturoznawcą, historykiem literatury, profesorem nauk humanistycznych, który będzie promował swoją najnowszą książkę „Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach”.
  Wydarzenie odbędzie się 25 stycznia (2023 r. o godz. 17:00 w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu i organizowane jest w ramach obchodów zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
  więcej na stronie internetowej biblioteki: https://sbp.nowysacz.pl/spotkanie-z-jackiem-leociakiem/
 • wykłady zorganizowane  w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci O Ofiarach Holokaustu:
  „Mala Zimetbaum: historia życia tragicznej miłości i śmierci bohaterki Auschwitz wykład dr Anny Brzyskiej – 27 stycznia 2023 r., godz. 10:00, Sala Reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego, Ratusz
  - „Co czytano w gettach?” – wykład Artura Franczaka – 27 stycznia 2023 r., godz. 10:45, Sala Reprezentacyjna im. Stanisława Małachowskiego, Ratusz.
  więcej na stronie internetowej biblioteki: https://sbp.nowysacz.pl/miedzynarodowy-dzien-pamieci-o-ofiarach-holokaustu/