[26-11-2020] Aktywni Sądeccy Seniorzy. Wykład otwarty online "Tarcza bezpieczeństwa" przygotowany przez panią psycholog Agnieszkę Jawor.

Jedną z najważniejszych wartości cenionych przez człowieka jest zdrowie i dobre samopoczucie. Jest bardzo dużo mądrości życiowych na temat zdrowia fizycznego i psychicznego. Zdrowy styl życia to dbanie o sprawność na kilku płaszczyznach m.in.: ciała, umysłu i duszy, co z kolei bardzo się opłaca. Jest to inwestycja w przyszłość. Integralność między tymi obszarami daje możliwość właściwego rozwoju, komfortu, odporności a co za tym idzie, równowagę organizmu. Zdrowie ma charakter wielowymiarowy.Wypracowanie postawy prozdrowotnej, daje satysfakcję i wewnętrzne spełnienie. To wszystko należy do tych wartości, które w sposób szczególny wpływają na jakość życia człowieka niezależnie od czasu w jakim żyje. Staje się ono bardzo ważnym czynnikiem i tarczą bezpieczeństwa, zwłaszcza w czasie gdy życiu towarzyszy ciągły stres i niepewność jutra.

Jako pierwszy czynnik, na który warto zwrócić uwagę to pozytywne nastawienie psychiczne oraz dbanie o komfort psychiczny. Pomocne w tej kwestii będzie unikanie sytuacji powodujących przygnębienie, sytuacji powodujących odczuwanie silnego stresu, emocji napięć. Niezbędne okaże się pozytywne nastawienie i odpowiedni sposób myślenia. Postaraj się znaleźć czas, który możesz poświęcić sobie.

Ćwiczenie 1

Postaraj się dokończyć następujące zdania. Myśl pozytywnie.

Cieszę się, że jutro…………………………………………………

Uśmiecham się, gdy myślę o …………………………………….

Lubię, ………………………………………………………………

Przyjemność sprawia mi…………………………………………

Jest mi dobrze, gdy……………………………………………….

Najbardziej w ciągu dnia lubię…………………………………

Kolejnym zaworem bezpieczeństwa i dobrego nastawienia do życia staje się dbanie o relacje międzyludzkie. W obecnym czasie, kiedy z uwagi na bezpieczeństwo ograniczone zostały kontakty bezpośrednie, staraj się utrzymywać je w formie telefonicznej lub za pomocą Internetu. Budowanie sieci wsparcia społecznego oraz stabilne życie rodzinne, to niezbędny czynnik dobrego samopoczucia. Człowiek jest istotą społeczną i ma wielką skłonność do działań grupowych. Badania wykazały, że najważniejszym korelatem szczęścia i zdrowia są dobre relacje z innymi. Szczęśliwym osobom, łatwiej jest budować głębokie i trwałe relacje z ludźmi. Otrzymując wsparcie społeczne, możemy liczyć na pomoc i troskę. Jest to ważne zwłaszcza w sytuacjach trudnych i stresujących. Mając przy sobie rodzinę, przyjaciół i znajomych na wspólne spędzanie czasu, jesteśmy zdrowsi i żyjemy dłużej niż osoby pozbawione wsparcia społecznego.

W sytuacji stresu spowodowanego izolacją społeczną i bezpośrednim oddzieleniem od bliskich osób, warto starać się by nie tracić motywacji. W takim razie co zrobić aby chciało się chcieć?. Warto poszukać w sobie obszaru odpowiedzialnego za osobistą motywację. Oznacza to zmianę postawy i zastosowanie pozytywnego nastawienia, bycia w stanie gotowości psychicznej do wykonywania określonego  zadania, a w szczególności do osiągania wyznaczonego celu. Słowo motywacja składa się z dwóch części: Motyw i Akcja. Aby podjąć działanie (akcję), trzeba mieć do tego odpowiednie motywy. Motywacja jest bardzo ważnym czynnikiem, od którego bardzo często zależy samorealizacja. Jest jak paliwo, które pozwala działać i napędza organizm. Dzięki niej człowiek może bardzo szybko zmienić swoje nastawienie do danej czynności. Jeśli pojawią się trudności warto potraktować je jako wyzwanie. Duże znaczenie ma tutaj motywacja wewnętrzna, jest ona odpowiedzialna za działanie i czerpanie przyjemności z tego działania. Pamiętaj, że nie wszystko musi wyjść Ci idealnie. Na sam początek zajmij się czymś niewielkim, jakąś małą aktywnością. Zaczynając od małego kroczku zapewniasz sobie to, że o wiele dalej zajdziesz.

Ćwiczenie 2

Do czego możesz się zmotywować aby być szczęśliwym i możesz to zrobić nawet w tych czasach, w których żyjesz:

 1. Spacer – ruch to zdrowie.
 2. Słuchanie muzyki – dźwięki mogą być balsamem dla duszy.
 3. Telefoniczna rozmowa z bliską osobą, przyjacielem, osobą zaufaną.
 4. Sen – regeneracja organizmu to „bomba witaminowa”.
 5. Gra na instrumencie – nawet jeśli zaczynasz się uczyć to jest to ciekawe doświadczenie.
 6. Czytanie książki – podróż w nieznane i inną krainę może być interesująca.
 7. Pośpiewaj sobie – „dotlenisz” płuca i uwolnisz emocje.
 8. Oglądnij coś śmiesznego – śmiech to zdrowie.
 9. Jazda na rowerze.
 10. Relaks w ogrodzie.
 11. Wykonuj ćwiczenia relaksacyjne.
 12. Weź gorącą kąpiel lub prysznic. Odpręż się.
 13. Ciesz się z małych rzeczy i sukcesów.
 14. Pozytywnie nastaw się na przyszłość. Pomyśl o kolejnym dniu.
 15. Uśmiechaj się często.
 16. Usuń nieporządek.
 17. Obejrzyj ulubiony film.
 18. Pomódl się. Modlitwa dziękczynna i z uwielbieniem może zdziałać cuda.
 19. Wybacz komuś kto Cię zranił, poczujesz się lepiej.
 20. Oddychaj głęboko.
 21. Tańcz.

Jak nauczyć się korzystać z „barw radości”. Proponuję wypracować skuteczny nawyk „bycia szczęśliwym”. Najlepszy nawyk, to dziękowanie za każde najmniejsze dobro jakie staje na naszej drodze życia. Ludzie maja bardzo wiele różnorodnych pomysłów na radzenia sobie z bólem emocjonalnym i niezadowoleniem. Ważne by wybrać te, które dają ukojenie na dłuższa metę i maja pozytywne konsekwencje dla siebie i otoczenia. Jedną z konstruktywnych metod pomagającą uzyskać spokój i spełnienie jest zamiana narzekania w dziękowanie. Jest to technika zaczerpnięta z bardzo ciekawego „podręcznika psychologii”, czyli z Pisma Świętego. Warto to utrwalać ćwicząc każdego dnia, wówczas odchodzą negatywne myśli i poprawia się jakość życia. Postaraj się również zmienić „optykę” życia. Może warto zastanowić się nad tym, że wszystko co się dzieje może być dobre. Każde nawet trudne sytuacje mogą czegoś nauczyć, zmienić postawę, wypracować i wyrobić charakter. Postarają się wszędzie dostrzec̨ okazje do samorozwoju. Koncentruj się̨ na chwili obecnej. Narzekanie i użalanie się nad sobą może działać jak „trucizna”, która zatruwa organizm a zwłaszcza procesy poznawcze i umysł.

Mądrze pokochaj siebie i znajdź w sobie pozytywne cechy.  Zwróć uwagę na to co mówisz do siebie i jak siebie traktujesz. Od tego jakie słowa i myśli kierujemy do własnego wnętrza zależy jakość twojego życia oraz postrzeganie świata. Postaraj się zaprzyjaźnić i dogadać z samym sobą pamiętając o tym, że dokądkolwiek pójdziesz przeważnie spotkasz tam własne „Ja”.  Ważność tego przesłania pokazuje np. przykazanie miłości „Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego”  (Mat. 22, 36-39). Jednocześnie poznanie i zaakceptowanie własnych ograniczeń będzie kluczem do odkrycia kim naprawdę jesteś, a nie kim myślisz, że powinieneś być, co z kolei powinno dać radość i poczucie bycia szczęśliwym.

Ćwiczenie 3

Dziękuję i jestem wdzięczna/y za:

1…………………………………………..

2…………………………………………..

3…………………………………………..

4…………………………………………..

5…………………………………………...

Miej w sobie „iskrę” nadziei. Nadzieja daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala człowiekowi odważniej iść przez życie. To dar, który umożliwia bez względu na to co się dzieje, wierzyć w lepsze jutro.

Pielęgnuj w sobie poczucie humoru. Humor spełnia funkcję naturalnego „antydepresanta”. Śmiech rozluźnia, umożliwia dotlenienie płuc i mózgu.

Ćwiczenie 4

Zasady szczęśliwego człowiek…coś na poważnie i coś z humorem.

 1. Żyj teraźniejszością.
 2. Doceniaj to co masz.
 3. Nie zamartwiaj się wszystkim i na zapas.
 4. Miej czas dla siebie i dla bliskich.
 5. Nie trać czasu na złość i nieporozumienia.
 6. Postaraj się „dogadać i polubić” swoje słabości.
 7. Pozwól sobie na przyjemność i nagrody.
 8. Co masz zrobić dziś zrób pojutrze, będziesz miał dwa dni wolnego:).
 9. Praca uszlachetnia a odpoczynek może uszczęśliwiać:).
 10. Kochaj swe łóżko jak siebie samego:).
 11. Jeśli widzisz kogoś odpoczywającego, usiądź i pomóż mu w tym:).
 12. Kiedy ogarnia Cię chęć do pracy, usiądź i poczekaj aż Ci przejdzie:).

Przygotowanie i opracowanie: Agnieszka Jawor, psycholog

 

jawor agnieszka wykad

      

Wykład został przygotowany w ramach projektu AKTYWNI SĄDECCY SENIORZY

PROJEKT ZREALIZOWANO PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO